Olje je v primeru njegovega izliva v naravi lahko zelo nevarno za živali in rastline. Zato je separator olja obvezen del vsakega bencinskega servisa, kjer obstaja nevarnost, da bi različne oljne mešanice lahko pronicale v zemljo. Med drugim je separator olja vgrajen v celoten sistem bazena za čiščenje odpadne vode in na ta način preprečuje, da bi nevarna odpadna voda prišla v stik z zemljo.
Z drugimi besedami separator olja imenujemo tudi ločevalnik olja, pri čemer je njegova najbolj pomembna funkcija, da iz mešanice zraka, vode in olja izloči vodo in olje iz zraka. Gre za nekakšen filter, skozi katerega se pod visokim tlakom zrak tako upočasni, da se olje in voda pretvorita v kapljice in odcedita v notranjost ali zunanjost filtra. Od tu se vračata nazaj v sistem ali pa se avtomatsko ali ročno odvajata.
Čiščenje in vzdrževanje je zelo pomembno
Separator olja mora biti v celotnem čistilnem sistemu nameščen na takem mestu, da je lahko dostopen, saj ga je potrebno redno pregledovati, čistiti in vzdrževati. Potem, ko sta voda in olje enkrat ločena, se olje odstrani in se transportira za nadaljnjo obdelavo, kar pa naj opravi potrjena družba za čiščenje. Stene rezervoarja, odprtine in cevi se po vsaki spraznitvi očistijo z visokotlačnimi pralnimi napravami.
Poleg standardnih in po meri narejenih separatorjev olja, so na tržišču na voljo tudi separatorji za vakuumske črpalke in navojni separatorji. Separatorji se med seboj razlikujejo po svoji pretočnosti. Večja kot je pretočnost separatorja olja, manj bo ostalo olja v vodi.
Če vas nakup separatorja zanima, sledite povezavi in si oglejte kakovostno ponudbo priznanega slovenskega proizvajalca tovrstnih naprav.