3d tiskanje je danes izjemno priljubljen način izdelave izdelkov, ki se ponaša s številnim prednostmi. Pomembno pa je vedeti, da se tudi 3d tiskanje med seboj razlikuje glede na uporabljeno metodo. Selektivno lasersko sintranje je tako prva razvita in osnovana tehnologija 3d tiska, ki temelji na nanašanju praškastega materiala.
Kako deluje SLS?
Osnovni material, ki se ga uporablja za selektivno lasersko sintranje je poliamidni prah, ki se ga nanaša v posameznih plasteh, druga na drugo. Ključni element takšnega 3d tiskalnika je visoko zmogljiv laser, ki obsveti mesto izdelka in tam sprime prah.
Takšni nanosi se nato nadaljujejo, dokler izdelek ni izdelan popolnoma v celoti, po temu pa sledi ohlajanje izdelka, ki je zakopan v preostalem prahu. Ko je izdelek ohlajen, je potrebna dodatna obdelava. Najprej sledi čiščenje oziroma odstranjevanje prahu, ter po potrebi brušenje ali barvanje.
Prednosti SLS
Za selektivno lasersko sintranje se uporablja tudi računalniški program CAD s pomočjo katerega se izdela natančen izris 3d računalniškega modela. Ko je le ta pripravljen, se le spremeni datoteka in celoten proces izdelave predmeta se lahko začne. Prednost takšnega načina tiskanja je, da se z njim lahko izdelajo tudi zelo kompleksne oblike z gibljivimi elementi.
Ker se poliamidni prah v postopku izdelave ves čas nahaja v bližini izdelka, mu s tem nudi stalno oporo, zato tudi ni nobene potrebe po dodatnih podpornih strukturah kot je to pri drugih metodah 3d tiskanja. Izdelki, ki so izdelani s pomočjo selektivnega laserskega sintranja so popolnoma funkcionalni.
Omogoča izdelavo funkcionalnih izdelkov
Podobno kot vsi drugi izdelki, ki so izdelani s pomočjo različnih tehnik 3d tiskanja, tudi selektivno lasersko sintranje omogoča izdelavo popolnoma funkcionalnih plastičnih izdelkov. Takšen način 3d tiskanja se uporablja za izdelavo prototipov, ki se uporabljajo za različna testiranja in preverjanje dizajna in same konstrukcije.
Zaradi izjemno dobrih mehanskih lastnosti izdelkov, se selektivno lasersko sintranje uporablja tudi za izdelavo maloserijskih izdelkov. Izkazalo se je, da je takšen način tiskanja zelo ekonomično, saj ni potrebno investirati v orodja, prav tako pa so mogoče spremembe izdelkov brez dodatnih stroškov.
Več o selektivnem laserskem sintranju si lahko preberete na https://www.deproma.si/tehnologije/3d-tisk/sls-selektivno-lasersko-sintranje/.