Kdor se ukvarja s financami v podjetju zagotovo že ve, da za kontroling obstajata dve vrsti. Eden je strateški kontroling drugi pa operativni. Treba je vedeti, da se kontroling na operativni osnovi največ uporablja, saj se je strateški razvil kasneje in se šele zdaj več vpeljuje v samo poslovanje.
Na kratko in precej na grobo bi lahko rekli, da je operativni kontroling naravnan predvsem na doseganje nekih kratkoročnih ciljev, ki jih podjetje lahko ima, medtem ko strateški strmi bolj dolgoročnim ciljem. V bolj detajlne podrobnosti obeh pa se bomo podali v nadaljevanju tega članka, ki pa bo zagotovo pojasnilo razlike, da jih bomo za vselej razumeli.

V čem je strateški kontroling drugačen od operativnega?
Kot smo že omenili, je operativni kontroling naravnan na doseganje kratkoročnih ciljev. Torej tistih, ki jih podjetje morda ima v roku nekaj mesecev ali enega leta. Skrbi torej za podporo pri poslovodstvu, tako, da deluje kot podpora pri dviganju kapitala samega podjetja, torej dobičkonosnosti. Medtem ko je operativni kontroling zadolžen zato, da zagotovi strokovne podpore na področju podjetništva in razvoja podjetja pa je strateški veliko bolj naravnan na dolgoročne cilje, ki jih mora imeti vsako dobro podjetje.
Govorimo torej o strmenju k dolgoročnemu obstoju določenega podjetja, torej poglablja se v to, kako zagotoviti ta obstoj tudi v prihodnjih desetih ali pa dvajsetih letih. Največji cilj pa je seveda konstantna graditev ali nadgrajevanje samega podjetja, s katero si zagotovimo uspešnost le-tega. Gre jasno za kar kompleksno načrtovanje, ki pa se tudi venomer spreminja.
Namreč, tako kot se s časom spreminjajo vse stvari, se tudi načrti našega podjetja in poslovodenja lahko spreminjajo. A s pravimi strategijami in delanjem pravih potez se lahko izognemo nepravilnim odločitvam. Tak kontroling se torej predvsem ukvarja z morda malce abstraktnim razmišljanjem. Saj se ukvarja s tem, kakšna bodo morebitna tveganja in kakšne priložnosti v bližnji ali daljni prihodnosti, kot še z mnogimi drugimi takimi vprašanji. O teh pa morda kdaj drugič.